Nu söker vi en Avdelningschef till Division Automotive. Vi arbetar med totalentreprenader av produktionsutrustning med främst industrirobotar och/eller rena automationsleveranser mot industrin. Våra medarbetare har gedigen erfarenhet och arbetar med innovativ teknik. Vi har under många år haft ett nära och framgångsrikt samarbete med såväl fordonstillverkare som maskinleverantörer och spelat en aktiv roll i flera avgörande satsningar. Våra kunder är verksamma inom svensk och internationell fordonsindustri, men vi hjälper även andra branscher där behov av process- och produktionslösningar finns.
För att läsa mer om oss, våra kompetenser och referensprojekt, vänligen besök Division Automotive
I rollen ingår följande huvudansvar:
Projektuppföljning
Försäljning / Marknad
Medarbetare
Vem söker vi?
Vi söker dig som är drivande och van att arbeta såväl självständigt som i samarbete med andra. Du har förmågan att leda och utveckla samt är lyhörd för verksamheten och medarbetarnas behov. Du har en coachande och stöttande ledarstil och är jordnära och prestigelös som person. Tidigare erfarenhet av personalansvar är meriterande men inte ett krav. Du har dock erfarenhet av ledarskap i någon form, exempelvis från projektledning eller motsvarande. Meriterande är erfarenhet från berörda marknadssegment. I kombination med relevant teknisk utbildning har du även förhandlingsvana, förståelse för projektledning och avtalshantering.
Granitor Systems är ett internationellt bolag så därför erfordras goda kunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift. Körkort är också ett krav.
Varför arbeta hos oss?
Som medarbetare hos oss kan du se fram emot spännande och varierande projekt där hållbarhet är kärnan i allt vi gör. Vi har det lilla bolagets fördel i form av en familjär känsla, där vägen till beslut är kort och nytänkandet är stort, och med stöd av en trygg och stark koncern i ryggen, kan vi även titta långsiktigt på vår verksamhet. Vi strävar alltid efter att använda senaste tekniken där digitalisering är en naturlig del i vår vardag. Här finns även engagerade kollegor, goda utvecklingsmöjligheter och förmåner som värnar om trivsel, vardagspussel och hälsa. Naturligtvis är vi också anslutna till kollektivavtal och erbjuder bland annat tjänstepension, arbetstidsförkortning och föräldralön.
Är du nyfiken på mer information om hur det är att arbeta hos oss - besök oss på Linkedin och lyssna gärna på vår Podcast Industrial heroes där våra medarbetare berättar om sin vardag med både utmaningar och framgångar.
Bra att känna till
Kontaktperson gällande processen – Carolina Hemmingsson (HR-chef), carolina.hemmingsson@granitor.se
Kontaktperson gällande rollen: Thomas Lilja, Divisionschef, thomas.lilja@granitor.se
Facklig samverkan: ombud
Ansök här
Sök stipendier i Sveriges största stipendieportal
Se alla stipendier »Sök lediga jobb från Sveriges attraktivaste arbetsgivare i vår jobbportal
Se lediga jobb »Sök traineeprogram från Sveriges attraktivaste arbetsgivare
Se traineeprogram »