Finansförbundet har en jämställdhets- och mångfaldskommitté tillsammans med Bankinstitutens arbetsgivareorganisation, BAO. Har du skrivit en uppsats med tydlig koppling till jämställdhet och/eller mångfald har du möjlighet att ansöka om stipendium under perioden 1 juni till 15 augusti. Varje år belönas en uppsats med en prissumma om 20 000 kronor. Du behöver inte vara studentmedlem i Finansförbundet för att söka.
.
Uppsatsen handlar om jämställdhet och/eller mångfald.
Stipendium kan sökas för uppsatser på högskolenivå och som har blivit godkända för ett år bakåt i tiden från och med ansökningsår.
Som stipendiat godkänner du genom din ansökan att Jämställdhets- och Mångfaldskommittén får använda den. Både för vidare spridning inom branschen och publicering i BAO:s respektive Finansförbundets kanaler.
.
Som stipendiat ställer du upp och berättar om uppsatsen vid ett tillfälle i Stockholm under hösten. Uppsatsen presenteras för deltagare från bank- och finansbranschen och Jämställdhets- och Mångfaldskommittén.
Du kan ansöka om stipendiet under perioden 1 juni till 15 augusti. Ansökningsformulär finns på BAO:s webbplats och är gemensamt för Finansförbundet och BAO. Beslut om vilka uppsatsförfattare som tilldelas stipendium tas av kommittén och kan inte överklagas.
Centrala Jämställdhets- och Mångfaldskommittén bedömer uppsatsen utifrån följande kriterier:
Kontaktpersoner
Kristina Heyman, Finansförbundet heyman@finansforbundet.se
Johan Magnusson, BAO, johan@bao.se
Fyll i formuläret nedan så utförligt som möjligt. Bifoga din uppsats inklusive sammanfattning samt handledarintyg/utdrag ur LADOK. Stipendium utgår endast om och när uppsatsen är klar och godkänd.
Observera att du som stipendiat genom din ansökan godkänner att Jämställdhets- och Mångfaldskommitén får ta del av uppsatsen och använda den för vidare spridning inom branschen samt för publicering på BAOs respektive Finansförbundets hemsidor.
Gå med i Karriärnätverket för att bli meddelad när ansökan öppnas!
Gå med!