Som Barn & Ungdomsledare arbetar du på något av våra familjehotell med aktiviteter för hela familjen. Våra aktiviteter riktas främst till barn och ungdomar i åldern 3-7 och 8-15 år. För oss är det viktigt att vårt utbud är brett, tryggt och välkomnande. Arbetsuppgifterna är mycket varierande och arrangeras både dag- och kvällstid.
Hos oss kan du arbeta som antingen Lollo & Bernie Club Host med fokus på den yngre åldersgruppen eller Teen Host som skapar en minnesvärd resa för dem äldre barnen.
Som L&B Club Host ska du vara redo för ett äventyr fullt av möten, kreativitet och lärande. Du kommer vara en del av ett team med hög energinivå som vill skapa minnesvärda upplevelser för våra yngsta gäster. Här får du verkligen utrymme för att använda din passion för rörelse och kreativitet för att leda mängder av aktiviteter och inspirera till lärande på ett lekfullt och äventyrligt sätt.
Hos oss blir varje dag ett nytt kapitel fyllt av glädje, utveckling och gemenskap tillsammans med både kollegor och barn med höga förväntningar.
Som Teen Host arbetar du mer självständigt och är vår ambassadör för att skapa en välkomnande miljö för tonåringar där alla kan känna sig som hemma oavsett vem dom är. Dagarna kommer att präglas av mängder med arrangemang och aktiviteter där allt ifrån sport, pyssel och poolaktiviteter ingår, vi vill att alla ska få möjligheten att pröva något nytt under sin semester.
Du spenderar mycket tid på att mingla, leka och ha kul med tonåringarna på hotellet och vara en förebild som tonåringarna kan se upp till, allt för att vara med och bidra till dom bästa veckorna på året.
För att kunna söka tjänsten som Barn & Ungdomsledare hos oss så har vi vissa kvalifikationer som du behöver uppfylla. Detta innefattar personliga egenskaper, tidigare erfarenheter och framtidsplaner.
Meriterande
Vi söker en glad, kreativ och aktiv person som älskar att arbeta med barn och ungdomar.
Du bör även vara social, engagerad, utåtriktad och våga bjuda på dig själv. Vi letar efter en riktig teamplayer, som med ett leende på läpparna är både uthållig och öppen för att hela tiden utmana sig själv. Vi ber dig även tänka igenom om du är beredd att lämna familj och vänner i Sverige för en längre utlandsvistelse.
Sista ansökningsdag: 2025-11-30
Rekryteringen sker löpande och tjänsterna kan fyllas före sista ansökningsdag.
Startdatum av tjänst: Sommarsäsongen startar i mars/april 2026
Datum för ubildning: 17-24 mars 2026 på Cypern
Arbetsplats: Utomlands
Läs om vår rekryteringsprocessen här.
Övriga frågor besvaras via work@nltg.com.
En sommarsäsong sträcker sig över cirka 6 till 8 månader beroende på vilken destination som du arbetar på. Mitt under säsongen söker du sedan vidare internt och får möjlighet att önska vilken destination och roll du vill arbeta i till kommande vintersäsong som startar i oktober/november.
Under vissa perioder har vi fler än en annons för olika typer av utlandstjänster. Vi ber dig att endast söka den tjänst som du är mest motiverad och kvalificerad för. Du kan alltid notera i din ansökan om du är intresserad av flera olika tjänster.
För att få en inblick i hur livet i utlandet är så kan du följa oss på TikTok, Facebook och Instagram, på vår hashtag #workatving.
Visst ser det helt fantastiskt ut?
I denna rekrytering använder vi oss av ett test från Alva Labs – vilket är ett personlighetstest. Testet utgår från vedertagen forskning och ger oss möjlighet att på ett opartiskt sätt bedöma dina styrkor och eventuella utmaningar i relation till aktuell tjänst. Under rekryteringsprocessen kommer du att få testerna skickade till dig med mer information, är du nyfiken redan nu kan du läsa mer om dem hos Alva Labs.
Vi ser fram mot din ansökan! 🌟
Ansök härSök stipendier i Sveriges största stipendieportal
Se alla stipendier »Sök lediga jobb från Sveriges attraktivaste arbetsgivare i vår jobbportal
Se lediga jobb »Sök traineeprogram från Sveriges attraktivaste arbetsgivare
Se traineeprogram »