Hela Sverige står och faller med it och digitalisering. Genom att skriva ditt examensarbete med oss på Atea får du chansen att utforska spännande ämnen och vara del av att forma morgondagens lösningar för att lägga grunden för ett smartare och mer innovativt Sverige. Vi bygger Sverige med it. Vill du vara med?
Att utvärdera marknadens olika virtualiseringsplattformar för datacenter samt ta fram för och nackdelar med de olika alternativen både kring dagens serverstyrda infrastruktur samt moderna applikationer som t.ex. containerapplikationer.
VMware har under de senaste 10 åren varit en defacto standard inom industrin.
Alternativ har dock börjat dyka upp och mognadsgraden för dessa lösningar ökar succesivt.
Många kunder står inför förändrade licensförutsättningar vilket gjort att intresset för alternativ till VMware by Broadcom snabbt ökat.
Examensarbetets mål är att utvärdera olika virtualiseringsalternativ samt skapa jämförelsedokument för att presentera dessa för olika typer av verksamheter.
Nedan är några av de utvärderingskraven som arbetet skulle kunna innefatta:
Examensarbetet kan innehålla olika inriktningar där studenter samverkar för att omfamna allt från tekniska lösningar till analyser av olika plattformar med jämförelser mellan funktionalitet och pris / prestanda samt mognadsgrad. Arbetet kan vara av både praktisk och teoretisk karaktär.
Vi söker dig/er som:
Sök stipendier i Sveriges största stipendieportal
Se alla stipendier »Sök lediga jobb från Sveriges attraktivaste arbetsgivare i vår jobbportal
Se lediga jobb »Sök traineeprogram från Sveriges attraktivaste arbetsgivare
Se traineeprogram »