Spritmuseum i Stockholm drivs av Stiftelsen Vin & Sprithistoriska Museet. Stiftelsen utlyser årligen stipendier för att främja vetenskaplig forskning rörande bruk och vanor inom svensk alkoholkultur.Forskningen skall bedrivas inom svensk alkoholkultur med inriktning på traditioner, attityder och dryckesmönster. Även forskning inom exempelvis media, teknik- och tillverkningshistoria samt ekonomi och politik kan komma ifråga.Stipendiet delades ut för första gången 1998 och vänder sig till studenter, doktorander och disputerade. Den sammanlagda stipendiesumman uppgår till totalt 150 000 kr.
Ansökan mailas till eva.lenneman@spritmuseum.seeller per post till:SpritmuseumDjurgårdsstrand 9115 21 Stockholm
Märk kuvertet ”Stipendieansökan”.
Med ansökan bör följa en projektbeskrivning som innefattar en tidsplan. Kompletterande uppgifter kan eventuellt komma att efterfrågas.
Stipendiekommitté:Lennart Johansson docent i historia i Växjö och VD/Länsmuseichef för Kulturparken Småland i Växjö. Hans doktorsavhandling behandlar frågan om varför det aldrig infördes ett rusdrycksförbud i Sverige.Jenny Björkman, docent i historia och samverkansdirektör vid Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond. Hon har tidigare forskat om bland annat om alkohol- och nykterhetspolitik under 1900-talet.Birgitta Svensson är professor i etnologi vid Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap vid Stockholms universitet. Tidigare har hon bland annat varit ständig sekreterare i Kungliga Vitterhetsakademien.Eva Lenneman är intendent på Spritmuseum och ansvarig för museets samlingar och expert på svensk alkoholhistoria.
Upplysningar lämnas av intendent Eva Lenneman:tel 08/12 13 13 02e-post: eva.lenneman@spritmuseum.se